Ostatnie tygodnie roku nie muszą być nerwowe
Sprawdzanie co miesiąc zestawienia obrotów i sald pod kątem występowania nietypowych wartości czy stron i wyjaśnianie wątpliwości na bieżąco to dobra praktyka nawet w niewielkiej spółce. Pozwoli uniknąć spiętrzenia prac przy sporządzaniu sprawozdania.
Zawód księgowego kojarzony jest – zazwyczaj – z monotonią, wykonywaniem żmudnych obliczeń i powtarzalnością zadań. Przewidywalność większości obowiązków w pracy księgowego może być jednak uznana za zaletę: umożliwia zaplanowanie działań w okresie przygotowań do zamknięcia roku i sporządzenia sprawozdania finansowego. Takim intensywnym okresem dla jednostek, których rok obrotowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym, jest ostatni kwartał roku. Służby finansowo-księgowe skupiają się m.in. na obowiązkach wskazanych w ustawie o rachunkowości (dalej: uor), których należy dopełnić w związku z nadchodzącym ostatnim dniem roku obrotowego.
Co jest do zrobienia
Zadania, które należy uwzględnić w harmonogramie ostatniego kwartału roku obrotowego, wynikające z regulacji uor, obejmują:
- organizację spisu z natury składników majątku obrotowego – materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów;
- przeprowadzanie inwentaryzacji środków trwałych, jeżeli czteroletni okres, w którym przynajmniej raz należy zweryfikować rzeczywisty stan tego rodzaju aktywów, wypada w danym roku obrotowym;
- proces potwierdzenia sald należności z kontrahentami – rozrachunków z tytułu dostaw i usług pożyczek;
- wybór firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta